Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytucje dokumentujące dziedzictwo krakowskich Żydów

Poniżej przedstawiamy listę aktywnych w Krakowie lub z Krakowem związanych instytucji i projektów, które w znaczącym zakresie zajmują się badaniem oraz dokumentowaniem dziedzictwa i historii Żydów krakowskich. 

Instytut Judaistyki od lat zajmuje się dokumentacją i badaniem dziedzictwa i kultury krakowskich Żydów. Prace tego typu prowadzone są w każdym z trzech zakładów: Historii Żydów, Kultury Żydów oraz Historii Judaizmu i Literatur Żydowskich. Większość pracowników IJUJ jest autorami znaczących publikacji na tematy związane z historią i kulturą krakowskich Żydów. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową Instytutu. więcej o

„Judaica – internetowy katalog źródeł historii i kultury polskich Żydów" to innowacyjna dwujęzyczna baza danych umożliwiająca łatwe i funkcjonalne wyszukiwanie informacji dotyczących historii i kultury Żydów w zasobach małopolskich archiwów i bibliotek.

Projekt realizowany w Instytucie Judaistyki UJ przez zespół kierowany przez dr. hab. Adama Kaźmierczyka jest efektem i kontynuacją wieloletnich kwerend prowadzonych w ramach programu „Judaica", pod kierownictwem dr. A. K. Link- Lenczowskiego, przez pracowników Międzywydziałowego Zakładu Historii i Kultury Żydów, a następnie Katedry Judaistyki UJ.

Baza zawiera wiele rekordów dotyczących historii krakowskich Żydów.

Związek ma na celu upamiętnienie żydowskiej społeczności Krakowa. Posiada bogate zbiory poświęcone historii krakowskich Żydów. Na czele związku stoi p. Lili Haber. więcej o

W oddziale Stara Synagoga pracują Eugeniusz Duda, Anna Jodłowiec-Dziedzic i Piotr Figiela więcej o